חיפוי קירות

מגוון סוגים של חיפוי קירות, טיפים והארות

עולם הבניה מתפתח במהירות ולחיפויי הקירות המסורתיים מצטרפים, ככל שחולף הזמן, חיפויי קירות חדשים ומתקדמים, פרי פיתוחן של טכנולוגיות חדשות. גם טכניקת החיפוי שמתנה וכיום לצד טכניקות חיפוי מסורתיות של עבודה עם טיט ודבק, הולכות ותופסות מקומן טכניקות התלייה היבשה. המגוון הרחב של סוגי חיפויים ואפשרויות העבודה עמם מאפשרות לכן לבחור חיפוי קירות שמותאם במדויק לצרכים ולרצונות שלכם

 

חיפויי קירות משרתים שתי מטרות עיקריותהמטרה הראשונה היא פונקציונלית : בידוד והגנה על מעטפת המבנה מפני נזקי מזג האוויר, מניעת חדירת משקעים ולחות אל הקירות ודרכם אל הבית, ושחיקה של חומרי הקיר על ידי רוחות, מפגעים חיצוניים שונים וכן הלאההמטרה השנייה היא אסתטית-עיצובית : יצירת חיפוי נאה ומרשים לקיר, בין אם הוא קיר חיצוני או קיר פנימי, ויצירת מסר עיצובי שמשתלב עם העיצוב הכללי של הבית.
חיפויי קירות מתחלקים לשתי קבוצות עיקריות : חיפויי חוץ וחיפויי פנים, כאשר יש חפיפה מסוימת בין שתי הקבוצות. חלק מהחיפויים מתאימים גם לצרכי חיפוי פנים וגם לצרכי חיפוי חוץ. עוד חלוקה שניתן לעשות לחיפויי קירות היא חלוקה בין חיפויי קירות טבעיים לבין חיפויי קירות מעשה ידי אדם ופרי פיתוחים טכנולוגיים שונים.

חיפוי קירות על ידי אבן

חיפויי האבן מתחלקים לחיפויים בשיטה מסורתית וחיפויים בשיטה שנקראת תליה יבשה. בשיטה המסורתית מיישמים על הקיר חומר מקשר ועליו מיישמים את חיפוי האבן. בשיטת התליה היבשה מיישמים את החיפוי על בסיס של פרופילי מתכת המחוברים למבנה עצמו. חלוקה נוספת בין חיפויי האבן מתייחסת לסוגי האבנים בהן נעשה שימוש : אבני גוויל, כלומר אבנים במצבן הטבעי ללא סיתות והן בעלות צורה וגודל טבעיים, ואבני גזית, שהן אבנים אשר נוסרו וסותתו והן בעלות צורה מלבנית. האבנים המשמשות לחיפוי קירות הן רבות, חלקן הן אבנים מקומיות אשר נחצבות בארץ וחלקן הן אבן אשר מקורן בארצות אחרות, שם הן נחצבות מיובאות לישראל. בין סוגי האבנים שמקובל להשתמש בהן לצורך חיפוי קירות ניתן למנות באגף הישראלי את אבני הכורכר הישראליות, אבני החירבה (שהן אבני כורכר מפירוק של מבנים ישנים ואף עתיקים), אבני חלילה שמקורן בחלק הדרומי של הר חברון, אבן מצפה שמקורה במחצבות של מצפה רמון, אבן צפחה שמקורה באזור הרי אדום (כמו גם בארצות מחוץ לישראל) אבן בזלת, אבן ביר זית, אבן עצמון, אבן סלאייב, אבן רותם ועוד רבות אחרות. באגף של האבנים שמקורן בארצות אחרות ניתן למנות את אבן טרוורטין שמקורה בירדן, אבן שחם (גרניט), אבן וורדה שמקורה בסין או בהודו ועוד רבות אחרות.

חיפוי קירות על ידי אבן בתליה יבשה

תליה יבשה של אבנים כחיפוי חיצוני היא שיטת התקנה שלא עושה שימוש בדבק או טיט אלא בקיבוע יבש של האבנים לתשתית המתאימה באמצעות אביזרים אשר מוחדרים לדפנות שלהן מהצד האחד ומחוברים אל התשתית מהצד השני. זאת שיטה מתקדמת שיש לה יתרונות ברורים לעומת שיטת התליה הרטובה : ראשית, היא בטיחותית הרבה יותר ומונעת תופעות שנתקלנו בהן בעבר, בהן ניתקו אריחי חיפוי מהתשתית שלהם, נפלו ופצעו עוברי אורח. שנית, היא מהירה יותר ולכן חסכונית יותר כי היא דורשת פחות כוח אדם ופחות זמן לביצוע העבודה. חיפוי קירות על ידי אבן בתליה יבשה מתאים לכל סוגי האבנים וניתן ליישם אותו על כל מבנה אך הוא חייב להיעשות על ידי צוות עובדים מיומן ומנוסה שהתמחה בשיטת עבודה זאת.

חיפוי קירות על ידי שליכט צבעוני

ראשית הבהרה בנוגע לטרמינולוגיה : שליכט אקרילי, שליכט צבעוני וטיח צבעוני הם שלושה שמות שונים לאותו המוצר בדיוק. שליכט אקרילי הוא טיח צבעוני דקורטיבי בעל מרקם מחוספס אשר מהווה חיפוי קירות מאד פופולרי בישראל ויש לו כל הסיבות לכך. שליכט אקרילי הוא חומר מוצלח מאד לחיפוי פנים וחוץ, הוא עמיד במים, הוא מבודד מעולה, הוא מחזיק לאורך שנים והוא משווה מראה אסתטי ומרשים לכל קיר שהוא מחפה. הוא מורכב מטיח אשר עורבב עם גבס או חול ועם צבע, ומיוצר ברמות גרגור משתנות כך שניתן לבחור את רמת הגרגור (החספוס) בה אנו מעוניינים לקיר שלנו. בדרך כלל נשתמש בשליכט ברמת גרגור גבוהה לצרכי חיפוי קירות חיצוניים, ושליכט ברמת גרגור נמוכה לצרכי חיפוי קירות פנימיים. ניתן להשיג את השליכט האקרילי במגוון רחב מאד של צבעים וממגוון רחב של יצרנים.

חיפוי קירות על ידי לוחות פייבר צמנט

לוחות אלה מיוצרים מתרכובת של פייבר צמנט, בעלי חוזק רב ועמידות לאורך שנים, שהופכים אותם לבחירה אידיאלית לחיפוי קירות חוץ ופנים. לוחות אלה מותקנים על הקירות בשיטת התלייה היבשה וניתן לצבוע אותם בכל צבע המתאים לקירות, כולל שליכט אקרילי, לאחר יישום יסוד מקשר מתאים. לוחות אלה משמשים רבות בבנייה קלה אך לא רק. הם עמידים לפגעי מזג האויר, חסינים בפני נזקי מים, עמידים באש, מבודדים רעש בצורה מצוינת, ניתנים לכיפוף ועמידים בפני מזיקים וטרמיטים. עמידותם וחוזקם הופכים אותם למתאימים במיוחד לחיפוי קירות בחדרים רטובים (חדרי רחצה), תאי שירותים וכן הלאה. הם פופולריים מאד במבני ציבור, איצטדיונים ועוד.

חיפוי קירות על ידי לוחות בטון אדריכלי

לוחות בטון אדריכלי לחיפוי קירות הם לוחות דקורטיביים במראה של בטון מוחלק, מתאימים מאד לחיפוי קירות חוץ. מיוצרים מתרכובת של פייבר צמנט בתהליכים מיוחדים וייעודיים אשר מקנים להם חוזק ועמידות גבוהים במיוחד. לוחות בטון אדריכלי מותקנים על הקיר בשיטת התלייה היבשה, הם עמידים לפגעי מזג האויר, חסינים בפני נזקי מים, עמידים באש, עמידים בפני מזיקים וטרמיטים ונוחים מאד לעבודה. הם מתאימים הן לחיפוי חוץ בבתים פרטיים והן לחיפוי חוץ במבני ציבור, חומות, איצטדיונים, מפעלים וכן הלאה.